Názov podujatia: Spomienkové podujatie k 100. výročiu vzniku Československej
                          republiky a príchodu Dočasnej vlády do Skalice
Miesto:              Dom kultúry v Skalici, Námestie slobody 11, 909 01 Skalica
Dátum konania: štvrtok 25. októbra 2018 o 16.00 hod.

Vo štvrtok 25. októbra 2018 sa uskutoční Spomienkové podujatie k 100. výročiu vzniku Československej republiky a príchodu Dočasnej vlády do Skalice. Program podujatia začína o 14.00 hod. položením venca k pamätnej tabuli Vrátené národu vo vstupných priestoroch Gymnázia F. V. Sasinka a príhovorom riaditeľky gymnázia RNDr. Boženy Stúpalovej a kultúrnym programom študentov. V gymnáziu ako v prvom na Slovensku zaviedli po vzniku Československej republiky štúdium v slovenskom jazyku.
O 16.00 hod. sa v priestoroch Domu kultúry v Skalici bude konať hlavný program spomienkového podujatia, kedy po úvodnom príhovore odznie odborný príspevok s obrazovou dokumentáciou na tému 6. november 1918 v Skalici. Následne bude premietnutý film, venovaný významnej osobnosti roku 1918 a predovšetkým predchádzajúcich snažení k nemu vedúcich – lekárovi a politikovi MUDr. Pavlovi Blahovi Oslavy Dr. Pavla Blaha v roku 1937. Súčasťou programu bude prezentácia publikácie Skalica 1918. Spomienky na príchod Dočasnej vlády. Ide o tretie doplnené a graficky prepracované vydanie z roku 1968. Zároveň príde k predstaveniu kópie historickej zástavy TJ Sokol Skalica, vyhotovenej k 100. výročiu vzniku najstaršej slovenskej jednoty. V kultúrnom programe vystúpi Ľudová hudba Skaličan.

Pri príležitosti 100. výročia príchodu Dočasnej vlády do Skalice vydala Slovenská pošta poštový lístok s prítlačou, ktorý si počas podujatia môžu návštevníci zakúpiť v priestoroch Domu kultúry. Podujatie bude doplnené panelovou výstavou Záhorského múzea v Skalici k 100. výročiu vzniku ČSR.
Sprievodným podujatím pre študentov a záujemcov bude o 10.00 hod. spomienkové pásmo Vrátené národu k 100. výročiu prvého gymnázia v slovenskom jazyku, naštudované študentmi a pedagógmi, v aule gymnázia.

Reportáž Skalickej mestskej televízie z podujatia:

Reportáž Televízie Skalica z podujatia: