Zrušenie podujatia Prezentácia publikácie Prvá svetová vojna. Pamätníky obetiam v regióne v ZOS Senica

Na základe rozhodnutia župana Trnavského samosprávneho kraja rušíme podujatie prezentácia publikácie Prvá svetová vojna a Záhorie. Pamätníky obetiam v regióne, ktoré sa malo uskutočniť vo štvrtok 12. marca 2020 v Záhorskom osvetovom stredisku v Senici. O novom termíne budeme informovať.

Po uvedení v Skalici budeme prezentovať knihu aj na iných miestach Záhoria. Prvou bude Senica 12. marca 2020 o 16.00 hod. v Záhorskom osvetovom stredisku.

S finančným príspevkom z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia vydalo múzeum knihu Prvá svetová vojna a Záhorie. Pamätníky obetiam v regióne. Jej zámerom je vzdať poctu množstvu padlých, trpiacich vojakov ale i ich rodín a poukázať na nezmyselnosť vojen a násilia, opätovne pripomenúť obete ako memento pre súčasnosť i budúcnosť.

V roku 2018 sme si pripomenuli ukončenie najväčšieho  svetového konfliktu  v dejinách, ktorý kruto poznamenal súdobú spoločnosť a zasiahol priamo alebo nepriamo do osudov každej rodiny.  Z obcí a miest Záhoria odišlo v rokoch 1914 – 1918 na front bojovať vyše 33 000 chlapov, domov sa ich vrátilo  necelých 30 000, z ktorých takmer  tisícka mala trvalé invalidné následky a viac ako 2000 mladých mužov sa domov nevrátilo. Záhorské múzeum v Skalici v rámci širšie koncipovaného projektu vydalo pri príležitosti 100. výročia vypuknutia prvej svetovej vojny knihu Prvá svetová vojna a Záhorie.  Pri projekte sa podarilo získať mnoho vzácneho materiálu,  z ktorého bol zostavený voľne nadväzujúci  druhý  diel knihy s podnadpisom Pamätníky obetiam v regióne. K 100. výročiu ukončenia vojny dokončil odborný pracovník Záhorského múzea Mgr. Róbert Svíba fotografickú dokumentáciu pamätníkov prvej svetovej vojny vo všetkých obciach regiónu Záhorie,  z ktorých časť obce k výročiu renovovali. Fotografie ilustrujú  prvú najrozsiahlejšiu časť knihy s textom PhDr. Petra Brezinu, venovanú dokumentácii a problematike pamätníkov padlým v prvej svetovej vojne (260 strán). Ako vzácne svedectvo prinášame  denník účastníka vojny Ing. Dezidera Tomečka Odtiaľ – potiaľ s množstvom autentických, doposiaľ neznámych fotografií, ktorý sa podarilo uchovať v rodine jeho vnučky Bc. Kataríny Vozárikovej. Knihu uzatvára osem vojnových príbehov. Grafickú úpravu knihy zabezpečil MgrArt. Peter Žúrek.