Cesty múz

výstava výtvarníkov Petra Polláka a Vlasty Peltznerovej

0
1058

Tlačová správa

Názov podujatia:      Cesty múz – výstava výtvarníkov Petra Polláka a Vlasty Peltznerovej

Miesto:                     Záhorské múzeum v Skalici, Námestie slobody 13, 909 01 Skalica

Dátum konania:        piatok 18. júla 2014 o 16.00 hod.

                                 výstava potrvá do 10. augusta 2014

Trnavský samosprávny kraj – Záhorské múzeum v Skalici prináša svojim návštevníkom výstavu výtvarníkov Petra Polláka a Vlasty Peltznerovej – Cesty múz.
Keramikár Peter Pollák po ukončení štúdia na umeleckopriemyselnej škole v Uherskom Hradišti u prof. Jiřího Vacha a Vladimíra Groša pracuje od roku 1984 ako keramik. Od roku 1992 spolu s manželkou vlastní a vedie firmu zameranú najmä na výrobu výrobkov v barokovo-rokokovom štýle starej holíčskej fajansy. Ďalším smerom v tvorbe je výroba dekoratívnych keramických motýľov. Autor sa venuje i voľnej tvorbe, kde vytvára rôzne objekty, mozaiky, figúrky. V ostatnom čase spracúva krajinu v ďalších výtvarných technikách, ako sú napríklad maľba akrylom, pastelom, voskom. Od roku 2009 pracuje i ako pedagóg na ZUŠ v Skalici, kde vyučuje deti i dospelých základy keramiky a jej výtvarné spracovanie Svoju tvorbu, za ktorú získal i viacero ocenení, vystavuje a prezentuje na Slovensku i v zahraničí.

Výtvarníčka Vlasta Peltznerová sa počas vysokoškolského štúdia venovala textilu a keramike. Na jej prechod k maliarstvu mala výrazný vplyv učiteľská osobnosť akademického maliara Fera Kráľa, čo dokladá jej krajinársky svet, pričom v popredí je tajomno a záujem o magično. Ďalším tvorivým poľom autorky je kresba, využívaná aj v knižných ilustráciách, ktoré si tiež uchovávajú symbolický podtext so snovými námetmi. Výtvarný profil autorky dopĺňajú smalty a emaily. Zúčastňuje je na tvorivých pobytoch, sympóziách a výstavách na Slovensku i v zahraničí.

V rámci kultúrneho programu vernisáže prednesie ukážky zo svojej tvorby poetka Zdenka Laciková v sprievode gitary Armanda Contrerasa zaspieva Zuzana Contreras Rothová. Kurátorom výstavy je PhDr. Štefan Zajíček.

Predchádzajúci článokMystika Záhoria výstava fotografií
Ďalší článokKniha Záhoria 2013