Spomienky na Slovenskú búdu v Luhačoviciach

V rámci Dní slovenskej kultúry, ktoré pripravila akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice, sa v Muzeu luhačovického Zálesí v Luhačoviciach uskutočnil vo štvrtok 4. septembra 2014 o 19.00 program Vzpomínky na Slovenskú búdu.
Vedúca luhačovického múzea PhDr. Blanka Petráková vo svojom príspevku priblížila históriu vzniku Slovenskej búdy, prezentovala osobnosti, ktoré sa podieľali na jej vzniku a prostredníctvom bohatej obrazovej dokumentácie jednotlivé fázy jej vývoja od projektu až po vyhorenie v roku 2002. Dôraz položila na obdobie jej najväčšieho rozkvetu v prvej tretine 20. storočia.
Riaditeľka Záhorského múzea v Skalici PhDr. Viera Drahošová pomocou fotografií načrtla slovenské, resp. skalické súvislosti so vznikom Slovenskej búdy, vzťah architekta Dušana Jurkoviča ku Skalici, jeho spoločné aktivity s Dr. Pavlom Blahom, pôsobenie Dr. Blahu v Luhačoviciach, ako i dobové spomienky návštevníkov búdy z obdobia jej počiatkov. Slovenskú búdu postavili z iniciatívy Dr. Pavla Blahu podľa projektu Dušana Jurkoviča v roku 1906 a stala sa centrom stretávania sa slovenských hostí v Luhačoviciach a slobodných kontaktov Čechov a Slovákov vedúcich neskôr ku vzniku Československých porád.
Vnučka Dr. Pavla Blahu prof. Eva Blahová pútavo a veľmi živo popísala osobné a rodinné spomienky na Luhačovice, úzke niekoľkogeneračné prepojenie rodín Blahovcov a Jurkovičovcov.
Srdečnú atmosféru podujatia dotvorilo svojimi vstupmi trio Ľudovej hudby Skaličan: Peter Michalovič, Peter Zelenka a Anton Pavčo. Návštevníci ocenili i Skalický rubín a trdelník, ktoré patrili k nezastupiteľným špecialitám i v ponuke Slovenskej búdy.