Miroslav Korčák: Keramika, Štefan Orth: Krajina (maľba) vernisáž výstavy

Titul výstavy:  Miroslav Korčák Keramika, Štefan Orth Maľba
Miesto konania:  Záhorské múzeum, Námestie Slobody 13,  909 01 Skalica
Kurátori:  Štefan Zajíček, Božena Juríčková
Vernisáž výstavy:  21. septembra 2012 (piatok) o 16.00 hod., Záhorské múzeum Skalica
Trvanie výstavy:  21. septembra – 19. októbra 2012

Trnavský samosprávny kraj Záhorské múzeum v Skalici v spolupráci so Záhorskou galériou v Senici pripravili v rámci tohtoročných skalických dní spoločnú výstavu Miroslav Korčák Keramika, Štefan Orth Maľba.
Keramikár Miroslav Korčák (1956) zo Skalice, dlhoročný člen Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska v Bratislave a Klubu výtvarníkov v Skalici sa prezentuje so svojou najnovšou keramickou tvorbou väčších parkových plastík, často humorne stvárnených rozprávkových bytostí, ďalej anjelov, žonglérov, celej kapely muzikantov, pričom vystavuje aj veľké plastiky v kove rôznych prehýbaných kolorovaných tvarov rúr a iných materiálov.  Výstavu tvoria aj nástenné plošné kompozície z glazovaných dlaždíc, glazovaných reliéfov v pôsobivej farebnosti  abstraktne vyznievajúcich bioforiem živočíchov spolu s užitou keramikou prehýbaných tvarov mís a drobných predmetov.
Maliar, krajinár Štefan Orth (1943) zo Senice, člen Umeleckej besedy slovenskej v Bratislave, dlhoročný pedagóg  Základnej umeleckej školy a kurátor Galérie ZUŠ v Senici sa predstavuje výberom zo svojej najnovšej krajinárskej, maliarskej tvorby zobrazujúcej poväčšine rovinu južného Záhoria najmä rodných Gajár a potom zvlnenú krajinu v okolí Senice, kde žije od roku 1979, pričom najnovšie maľuje aj v iných slovenských regiónoch.  Charakteristická Orthova krajina je prevažne konštruktívnou, geometrickou kompozíciou zjednodušených redukovaných tvarov, zvýraznených kontrastnou, sýtejšou farebnosťou lineárne vymedzených plôch výsledných olejomalieb.

PhDr. Štefan Zajíček

Predchádzajúci článokOdborná exkurzia do Kroměříža
Ďalší článokDni otvorených dverí v Záhorskom múzeu