Marta Filová – Drôtený šperk

vernisáž výstavy

0
1278
Šperkárka Marta Filová
Marta Filová, strojná inžinierka z Rosiny pri Žiline, pôsobila takmer 30 rokov ako pedagogička v učňovských školách, učila chlapcov strojárskym profesiám a neskôr aj ekonomike.
V päťdesiatke ju pri návšteve Budatínskeho zámku zaujalo umenie drotárov a očarilo, ako drôt ožíva šperkárom a drotárom v rukách. Fascinovalo ju to do takej miery, že o dva roky ju tam pozvali už ako drotárskeho majstra, pričom dovtedy skúsenosť s drôtom nemala. Stretli sa však u nej technické myslenie, zručnosť a mimoriadna trpezlivosť s druhým pólom jej osobnosti, zameraným na tvorivosť a krásu a výsledkom je tvorba profesionálne vypracovaných šperkov, ktoré možno smelo nazvať umeleckými dielami.
Marta Filová pochádza z trnavského kraja, z Malženíc, kde od detstva nasávala bohatstvo a krásu zlatou a striebornou niťou vyšívaných krojov a ručných prác. V Žiline sa obohatila tradičnou technikou drotárstva. Jej prvou a najväčšou inšpiráciou bola príroda, prírodné motívy, lístky, kvety.
Po niekoľkých rokoch sa prepracovala k vlastnému štýlu i materiálu. Začínala s oceľovým drôtom, vyskúšala i mosadzný a drôt zubných technikov, ale najviac jej vyhovuje a už veľa rokov pracuje iba so strieborným drôtom rôznych hrúbok a pri tvorbe používa rôzne doplnkové kamene, biele a čierne perly, polodrahokamy. Tvorí textilnými technikami, najmä technikou šitej čipky, plátnovej väzby, viazaných uzlov a krosienkovej techniky a šperky vytvárajú dojem jemnej striebornej siete. Nepoužíva tepelné techniky, nerobí spoje, iba na menších plochách(pri pripevňovaní polodrahokamov) – základný drôt teda musí mať dostatočne dlhý a musí vedieť odhadnúť jeho dĺžku.
Výstavnú kolekciu tvoria jednoduchšie symetricky tvarované náhrdelníky tvorené sieťovanou čipkou so zapracovanými pravidelne rozmiestnenými perlami alebo drobnejšími polodrahokamami, ktorými je možné doplniť i denné oblečenie ženy (inšpirované a pomenované najčastejšie rôznymi druhmi kvetín: Konvalinky, Prvosienky, Fialky, Jesienky).
Tvorba Marty Filovej je na výstave reprezentovaná tiež šperkami na doplnenie a podčiarknutie príležitostného a slávnostného oblečenia: prívesky na striebornom drôte z plochých vybrúsených plátkov polodrahokamov, často asymetrického tvaru vyberaných a zaujímavých tvarom, farbou, vzorom vychádzajúcim zo štruktúry polodrahokamu, ktoré vytvárajú prekrásne, subtílne umelecké kreácie. Tvarové riešenie je vždy veľmi citlivo zvolené, s ohľadom na používanú techniku i materiál. Každý polodrahokam, jeho farba a tvar je pre ňu inšpiráciou, ktorá jej pomáha dať šperku myšlienku a výsledný zaujímavý a atraktívny vzhľad.
Zohľadňuje znalosti polodrahokamov, vrátane ich pôvodu ale i vplyvov na náš pocitový život, pretože ak ich dokážeme vnímať, vedú nás k trpezlivosti, pozornosti, pokore a láske ku prírode, a následne k jednoduchosti a čistote nášho cítenia, myslenia a jednania.
Vrcholnými kusmi sú solitérne umelecky spracované šperky v tvaroch kvetov Lúka, Antúria, morských vĺn, perejí, z veľmi zaujímavé a originálne náhrdelníky, ale i vlasové šperky Vlnenie vánku, historicky – pre ženy mimoriadne príťažlivo renesančne- ladený vlasový šperk Júlia a ďalšie. V mnohých prípadoch predstavuje kolekcie doplnené náramkami a náušnicami.
Šperk Marty Filovej nie je len o kráse, vždy vyjadruje myšlienku a zrkadlí hlbšie zmýšľanie. Každý má vlastný názov, evokovaný kameňom a témou, ktorú autorka prostredníctvom drôtu a kameňa vyjadruje: príznačný je napr. názov Zvedavec pre šperk vytvorený z meteoritu, vytvorila súpravu svetadielov, kde napr. Ameriku symbolizuje červený achát, vyjadrila i Štyri ročné obdobia, ale tiež námety ako Bozk, Láska, Rodina, Viera a Láska, Nádej. Jemnými kreáciami kameňa a drôtu stvárnila i duchovné námety – Náš…, Snímanie z kríža, Vystúpil ne nebesia.
Pri tvorbe využíva i svoje schopnosti odhadnúť typ a vycítiť vnútro človeka. Šperk pomáha vyjadriť náladu, charakter ženy a jej zameranie, pri správnom výbere má schopnosť dotvoriť a zvýrazniť vonkajšok, ale zároveň odzrkadliť osobnosť nositeľky. Prihliada pritom i na prírodné danosti: Šperky tvorí na postavu, ku každému si predstavuje typ ženy, ktorej bude „sedieť„. Niektoré šperky dokážu postavu predĺžiť, robustnejšie sa nehodia pre útle ženy, dokážu korigovať – upútať a zároveň odpútať pozornosť.
Podľa autorského zákona možno urobiť najviac päť rovnakých šperkov, avšak ako hovorí autorka, každý šperk je originál a neurobí ani dva rovnaké šperky. Pri povahe techniky a živosti materiálu, s ktorým pracuje, sa to ani nedá.
Tvorba Marty Filovej oslovuje a získava si priaznivcov doma i v zahraničí. Vystavovala na desiatkach samostatných i kolektívnych výstavách: v slovinskej Ľubľane, v Ríme, kde popri šperkoch vystavovala i maľbu na hodváb, v Ríme, Paríži, kde jej šperky prezentovala sestra modelky Adriany Sklenaříkovej, v Taliansku, Nemecku. Nachádzajú sa v súkromných zbierkach vo Veľkej Británii, USA či Japonsku. A ozdobili sa nimi aj dámy zo sprievodu japonskej princeznej Sajako, slúžia ako reprezentatívne dary prezidentskej kancelárie.
Každý šperk je jedinečný, originálny a neopakovateľný. Zaujímajú najmä pre osobitý rukopis, nezvyčajnosť a myšlienkové posolstvo.
Predchádzajúci článokFinisáž výstavy fotografií Markusa Springera
Ďalší článokOcenenie časopisu Záhorie