Kniha Záhoria 2015 – vyhodnotenie výsledkov čitateľskej ankety

V prvom ročníku bolo nominovaných  tridsať kníh, v druhom  32, v treťom 42 kníh, v  štvrtom 38 titulov, v piatom 48, v šiestom  42, v siedmom 51 a v tom tohtoročnom 65. Hlavným zámerom našej ankety je teda  popularizácia knihy, propagácia čítania a upriamenie pozornosti publika na konkrétne knižné tituly aktuálne dostupné v knižnej sieti. Jediným meradlom úspechu knihy je názor a záujem samotných čitateľov.
A teraz pár slov  k hlasovaniu.
Najjednoduchšie je hlasovanie prostredníctvom internetu , tam bolo v tomto ročníku pridelených 758 hlasov. Je to menej ako vlani, no možno aj preto, že môžeme  zodpovedne povedať, že sme odstránili všetky možnosti duplicitného hlasovania.  Najväčšia koncentrácia respondentov je  však stále v knižniciach – v tomto roku vhodili do schránok 1 658 hlasov. Celkom teda 65 knižných titulov získalo v ankete Kniha Záhoria 2015 – 2 416 hlasov.

Sčítanie hlasov a hlasovacích lístkov  sa uskutočnilo v  Záhorskom múzeu 14. októbra 2016  za účasti PhDr. V. Drahošovej – ZM, Alžbety Pullmanovej – ZG, Mgr. K. Soukupovej – ZK.

Ešte trocha štatistiky:
Zo 65 knižných titulov zaradených do ankety bolo 24 z odbornej literatúry, 14 zborníkov, katalógov k výstavám, sprievodcov  a bibliografií, ďalej 2 zbierky poézie pre dospelých, 1 kniha poézie pre deti, 2 knihy detskej beletrie a 12 titulov beletrie pre dospelých.
V oblasti odbornej tvorby najviac hlasov – 349 – získal titul Senica v nostalgii pohľadníc, od autorov Petra Brezinu a Jána Petra, ďalej sa umiestnila kniha Pavla Dinku  Skalické búdy s 321  hlasmi. Tretia priečka patrí titulu Malacky v dejinách s 289 hlasmi. Táto kategória vlastne kopíruje aj celkové poradie, čo dokumentuje záujem čitateľov o takýto druh publikácii v našej ankete už niekoľko rokov.
Pokiaľ ide o beletriu najviac hlasov – 276   získal  titul Aj margarétky majú tŕne od Dušana Krivského, jedna z najčítanejších kníh minulého roka na Záhorí.
V poézii má Záhorie pravidelne svoje kvalitatívne silné zastúpenie. Primát v tomto ročníku  získala Eva Fordinálová  s knihou  Mystika Záhoria II.
V oblasti detskej knihy stále bojujeme s nízkymi počtami titulov, napriek tomu, že sa každoročne objavujú noví autori. V tomto ročníku sa objavili iba tri, najlepšie obstála Seničanka pani Alica Náhliková s knižkou Básničky do prváckej taštičky, ktorá celkovo obsadila 11 miesto.

Mgr. Katarína Soukupová, riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici