Kniha Záhoria 2013

0
1031
 Vyhlásenie výsledkov ankety Kniha Záhoria 2013

„Po úspešných piatich ročníkoch, kedy nás priam zaskočil záujem hlasujúcich (v roku 2009 ich  bolo rekordných  5 955), sme sa stretli na vyhlásení výsledkov čitateľskej ankety už po šiestykrát.“ Uviedla riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici Mgr. Katarína Soukupová a priblížila zaujímavé čísla z doterajšej bilancie nominovaných titulov. „V prvom ročníku bolo nominovaných  30 kníh, v druhom  32, v treťom 42 kníh, vo  štvrtom 38 titulov, v piatom 48 a v tohtoročnom šiestom 42. Hlavným zámerom našej ankety je teda popularizácia knihy, propagácia čítania a šírenie informácií o knihách v čo najširšej verejnosti. Kniha Záhoria je čitateľská súťaž. V nej sú, na rozdiel od iných súťaží, kde majú hlavné slovo odborné poroty, jedinou porotou a meradlom úspechu kníh názory samotných čitateľov.“

Z knižných titulov zaradených do ankety tohto roku bolo 13 z odbornej literatúry, 12 zborníkov, katalógov k výstavám a bibliografií, ďalej 3 zbierky poézie pre dospelých, 1 kniha poézie pre deti, 3 knihy detskej beletrie a 10 titulov beletrie pre dospelých.

Za knihy v súťaži sa hlasovalo prostredníctvom internetu na webových stránkach spoluorganizátorov a tiež vhodením lístka s názvom knihy a autorom do schránok vo verejných knižniciach Záhoria. Prostredníctvom internetu prišlo do ankety 439 hlasov a hlasovaním vo verejných knižniciach 1480 hlasov. Spolu teda 1919 pridelených hlasov rozhodlo o víťazovi. Tri knihy na najvyšších priečkach si medzi sebou podelili bezmála polovicu zo všetkých hlasov.

Ako to dopadlo?

Tretie miesto so ziskom 220 hlasov obsadila kniha Viery Lukáčkovej Minárkovej – Záhada červených ruží. Druhú priečku obsadila kniha Dany Janáčkovej – Vladimír Suchánek: Scénografia s 281 hlasmi. A víťazkou v ankete sa ziskom 369 hlasov stala knižka  Dušana Krivského – Blb nového typu. Víťazom gratulujeme.

6. ročník našej ankety, ktorej spoluorganizátormi sú Záhorská knižnica v Senici, Záhorské múzeum v Skalici, Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici a Mestské centrum kultúry v Malackách, potvrdil stály záujem verejnosti o takúto obľúbenú formu propagácie kníh a práce knihovníkov i vydavateľov a samospráv podporujúcich vydávanie a šírenie literatúry. Tento rok – ktorý označujú média aj ako supervolebný (tromi voľbami – do regionálneho parlamentu – Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja, do Europarlamentu i komunálnymi voľbami do miestnych samospráv  15. novembra 2014), by mohol byť základom úspešnej ankety o Knihu Záhoria 2014. Veď nových kníh pribudlo a denne ešte pred koncom roka pribúda ako na bežiacom páse. Takže – tešme sa, že aj ako čitatelia a milovníci kníh si v roku 2015 opäť prídeme na svoje.

A kým sa s víťaznými knihami a ich autormi i vydavateľmi zoznámite podrobnejšie, ponúkame vám aspoň pár prvých reakcií najúspešnejších tvorcov „bronzovej, striebornej a zlatej“ Knihy Záhoria 2013.

Čo čítal v mladosti JUDr. Dušan Krivský zo Skalice a kedy sa rozhodol stať nielen advokátom, ale aj spisovateľom? „Čítal som rád historické knihy. Ako 14-15-ročný hlavne dobrodružné od Alexandra Dumasa. Už vtedy, ako 13-14-ročný som si povedal, ale nielen povedal, ale aj kúpil si malý poznámkový blok, do ktorého som si začal zapisovať všetky viac-menej švandy, ktoré som prežil. A povedal som si, že keď budem dôchodca, tak budem spisovateľ. Teraz som už 5 rokov dôchodcom, no svoju prvú knižku som napísal už skôr a vydal v roku 2003. Ale i knižky „Aj ve Skalici svítí slunko“, „Ked na chmel, tak do Kryr“ a „Himaláje sú pro mňa nízké,“ som mal kompletne pripravené už v roku 1992…“

Mgr. Dana Janáčková, odborná pracovníčka zo Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici, trento rok na 2. mieste, už bola v prvom ročníku ankety (2009) aj víťazkou. Koľko toho už podpísala a vydala, a kedy jej vlastne vyšla tlačou prvotina? „Kurátorsky som pripravila desiatky individuálnych aj kolektívnych výstav našich i zahraničných autorov na pôde galérie i mimo nej, ktoré sprevádzali pôvodné výskumné texty väčších či menších rozsahov. Spočítané ich nemám, ale asi by som sa pohybovala okolo čísla 150 odborných textov do publikácií, respektíve recenzií, a 3 rozsiahle monografické state. No a na môj prvý príspevok dnes spomínam už s úsmevom a musím priznať, že som „zaťala veľmi vysoko.“ Bola to recenzia výstavy národného umelca profesora Albína Brunovského (rodáka zo Zohora) v Záhorskej galérii v Senici. Písala som ju do spravodajského mesačníka Naša Senica. A ešte aj s odstupom času musím priznať, že som mala veľký rešpekt a vážila každé slovíčko.“

A do tretice – pohľad do tvorivej kuchyne autorky z tretieho miesta, bývalej učiteľky, teraz už aj trojnásobnej spisovateľky s pripravenou novou knihou do tlače s názvom „Za čiarou.“ Našla si Mgr. Viera Lukáčková-Mináriková v ankete Kniha Záhoria 2013 medzi 42 súťažiacimi titulmi aj nejaký, po ktorom už siahla, alebo  ktorému by dala svoj čitateľský hlas? Prípadne, prečo je ten titul pre ňu zaujímavý? „Môj hlas patrí E. Fordinálovej za Tajomné pramene v nás a za Mystiku Záhoria – a sebe – aby tam čitateľ našiel aj to nevyslovené, a najmä pre zápas priblížiť sa k človeku, čo je vždy riziko. Môj obdiv a úcta patrí všetkým dielam v súťaži, lebo vraví o túžbe poznávať seba a svet a robiť ho zaujímavejším.“ 

Čo by odkázala M. Lukáčková Mináriková tým, ktorí majú síce literárne ambície, ale zatiaľ píšu iba do šuflíka? „Nech len píšu a hľadajú pravdu, ktorá nikdy nebola a nie je len jedna. Nech sa nevzdaľujú od reálneho diania doma i vo svete, nech čítajú veľa dobrých kníh a šetria na vydanie knihy, pričom dobrá práca im prinesie prepotrebnú skúsenosť, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou literatúry.“

Milan Soukup