Vyhlásenie výsledkov ankety Kniha Záhoria 2014

víťazné publikácie, foto: R. Svíba

Víťaznou knihou 7. ročníka čitateľskej ankety kníh o Záhorí, autorov či vydavateľov zo Záhoria, z produkcie roku 2014, sa stala Habánka od Vojtecha Czobora ziskom 351 hlasov.
Výsledky v piatok 16. októbra podvečer vyhlásili v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici, ktorá je so Záhorskou knižnicou v Senici, Záhorským múzeom v Skalici a s Mestským centrom kultúry v Malackách spoluorganizátorom ankety.
V siedmich ročníkoch už čitatelia mohli hlasovať o 281 nominovaných knihách, vždy z produkcie predchádzajúceho roka. Tohto roku nominovaných  51 titulov je anketový rekord.
Víťazná kniha Habánka vyšla vo vydavateľstve Slovart. Jej autor žije v strednom Porýní v Nemecku, v mestečku Ubstad-Weiher neďaleko kúpeľov Bad Schönborn. O svojej knihe besedoval tohto roku v Senici počas Týždňa slovenských knižníc. Tisíckilometrová vzdialenosť mu neumožnila byť osobne pri prevzatí ceny.
Čitateľom za hlasy poďakoval na diaľku i prezradil čosi z autorskej kuchyne. Pri preberaní diplomu a ceny ho zastúpila Alica Náhliková, ktorá Vojtecha Czobora pozná z pôsobenia v Základnej škole v Rohožníku, kde bol on riaditeľom a ona učiteľkou.
Autor krátko pred Nežnou revolúciou emigroval. Na Slovensku knižne debutoval ako sedemdesiatnik a vydal tu už tri knihy – Hrdzavý kríž, Potomkyňu a Habánku. V rukopise má dokončenú knihu plnú humoru a spomienok – Cvrček v obývačke, pre ktorú hľadá vydavateľa.
Rozpracovaný má i príbeh s pracovným názvom „Kamenný recept“. Opäť je príbehom z minulosti do súčasnosti, z regiónu Hont a Novohrad. „Pôjde o prvú biologickú vojnu v histórii, ktorá sa odohrala v 17. storočí.“ Prezradil Vojtech Czobor. Azda sa jej čoskoro dočkáme, veď jeho krédo vraj znie: „V čo človek silne verí, to sa mu určite splní. Mne sa táto premisa doposiaľ splnila. Aj keď niekedy trocha neskoršie, než som čakal. Ale to zasa riadi vedomie vesmíru a tak sa na spoluprácu s ním plne spolieham.“
Na vyhlásení výsledkov sa zúčastnila aj v Senici žijúca neter Vojtecha Czobora, Katarína Kaňová. Ako vníma strýkov úspech? „Je to výborné. Teším sa zaňho. Som rada, že som tu mohla byť, a že s ním v duchu prežívam takú malú slávnosť. Určite by sa potešil a pozdravy mu odovzdám veľmi rada.“
Druhé miesto ziskom 344 hlasov patrí knihe Zohor, ktorú vydal obecný úrad obce Zohor a za tím tvorcov ocenenie prevzal starosta Martin Zálesňák. Prácu na knihe priblížil spolu s genealógom Pavlom Vrablecom.
Bronzová priečka za 328 hlasov patrí knihe Holíč, Dejiny mesta Holíč do roku 1945, ktorú vydalo mesto. Primátor Holíča Zdenko Čambal  ocenil  kreativitu kolektívu tvorcov knihy. Vyzdvihol tiež inšpiratívnosť a životaschopnosť ankety Kniha Záhoria pri budovaní regionálnej spolupatričnosti.
Hudbou vyhlásenie výsledkov Knihy Záhoria 2014 spestril koncertný majster – gitarista Vladimír Ondrejčák, pričom ako bonbónik na záver uviedol aj skladbu Nikitu Koshkina, inšpirovanú knihou – poviedkou Edgara Allana Poea (1809-1849) – Zánik domu Usherovcov.

Milan Soukup

Konečné výsledky hlasovania: