Videá k výstave Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Záhoria

0
39

Aktuálna výstava Záhorského múzea v Skalici Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Záhoria, venovaná rodinným zvykom v minulosti sa zameriava na tri kľúčové udalosti v živote človeka: narodenie, svadbu a pohreb. Výstava sprístupňuje vyše 170 zbierkových predmetov a približne 200 fotografií zameraných na prostredie Záhoria a Myjavy konca 19. – 1. polovice 20. storočia.

Keďže je múzeum z dôvodu aktuálnych opatrení pre verejnosť dočasne zatvorené, pripravili sme pre vás sériu štyroch krátkych videí priamo z výstavy. Prvá, úvodná časť je venovaná jej všeobecnej charakteristike, následne vám raz týždenne v samostatných dieloch predstavíme vyššie uvedené tri hlavné časti výstavy. Sprevádzať vás bude kurátorka výstavy Dita Andrušková.

Narodenie

Prvá časť aktuálnej výstavy Záhorského múzea v Skalici je venovaná rodinným zvykom v minulosti spätým s narodením a krstom, ktoré sprevádzalo množstvo obradov a zvykov vzťahujúcich sa k matke a dieťaťu. K sprístupneným zbierkovým predmetom patria najmä detský obradový odev, vyšívané kútne plachty a hlinené kútne hrnce. Náznakovú scénu tvorí posteľ šestonedieľky s drevenou kolískou a figurínou dieťatka.