Štefan Komorný – Fotografie

0
1378

Stefan Komorny - Fotografie, pozvanka - str.2

Tlačová správa

Názov podujatia:        Štefan Komorný – Fotografie
Miesto:                       Záhorské múzeum v Skalici, Námestie slobody 13, 909 01 Skalica
Dátum konania:          piatok 5. februára 2016 o 16.00 hod.
                                   výstava potrvá do 4. marca 2016

Kurátorka výstavy:    Dana Janáčková

V rámci vernisáže sa predstaví hrou na klavíri Roman Blaha.

Záhorské múzeum v Skalici v spolupráci so Záhorskou galériou Jána Mudrocha v Senici prináša všetkým záujemcom a priaznivcom po premiére v Senici reprízu výstavy Štefan Komorný – Fotografie.
Štefan Komorný,  fotograf, kameraman, pedagóg v oblasti fotografie i filmu, narodený v Skalici a žijúci trvale v Gbeloch na Záhorí sa nesporne radí medzi výrazné vyzreté osobnosti súčasnej slovenskej fotografickej scény. Odbornosť tohto autora sa výrazne formovala na vyspelej českej scéne najmä počas štúdií, ale aj krátkeho niekoľkoročného pôsobenia vo Filmovom štúdiu Barrandov v Prahe. Vzdelanie, skúsenosti a výtvarné cítenie vtlačili osobitú pečať aj súradniciam jeho voľnej fotografickej tvorby, ktorej sa venuje viac ako štyri desaťročia.
Štefan Komorný realizuje svoju umeleckú výpoveď v zóne média mnohých a rôznych obrazových nuáns i možností, kde skúsenosti, precízna znalosť techniky, sila širokospektrálneho obsahového zdroja a tvorivý fortieľ ho posúvajú neustále ďalej a dopredu. Dominuje u neho výrazná práca s kompozíciou diela, bohatou a prepracovanou svetlo-tonálnou škálou obrazu a farebnou výstavbou záberov. Celá jeho doterajšia umelecká reflexia potvrdzuje pevne formulovanú líniu tvorivého nadčasového programu, autorskú jedinečnosť a špecifickosť, čistotu výrazu, zmysluplne a tvorivo pretvárať realitu pred objektívom, ale aj schopnosť verne zachytiť silu okamžiku. V roku 2010 Štefan Komorný dokončil po viac ako dva a pol ročnom tvorivom úsilí obrazový manuál výpravnej monografickej publikácie katedrály sv. Martina v Bratislave s názvom Dóm, ktorá získala viaceré ocenenia a stala sa knihou roka 2010.
Dana Janáčková

Predchádzajúci článokP. Martin Mayrhofer OSB – Kontrasty a diagonály vyznania
Ďalší článokPlán výstav na rok 2016