Sny ušité z látok vernisáž výstavy patchwork skupiny Windradquilter

0
523
Windradquilter je skupina žien, Gerlinde Kölber (dôchodkyňa), Uta Krenn (učiteľka vedenia podniku), Heleen van Kruijsdijk (dôchodkyňa z Holandska), Beate Löffler (pomocníčka v materskej škole) a Waltraude Schähs (učiteľka v materskej škole), z ktorých každá šije vo voľnom čase quilty a raz za mesiac si navzájom preznetujú na milom stretnutí svoje quilt-projekty a dekoračné predmety.
Názov ich spolku pozostáva zo slov: „veterné kolesá“, ktoré je možné vo veľkom množstve vidieť v okolí Hohenau a zo slova „quilt“.Čo je patchwork?
Patchwork je z angličtiny prevzaté slovo pre zošívané, zaplátané dielo. Znamená to, že z veľkého množstva navzájom pozošívaných kúskov látok vzniká jeden väčší kus. Pôvodne mali deky vyrobené technikou patchwork praktické využitie, ľudia ich používali na zahriatie. Dnes je táto technika predovšetkým možnosťou pre umelecké vyjadrenie sa. Mnohorakosť foriem a zaujímavých postupov nemá hranice.

Čo je quilt?

Tzv. quilt pozostáva z troch častí: z hornej, vrchnej strany (tu sa používajú rôzne aplikácie alebo patchworkové vzory alebo tiež kombinácia oboch), výplne (z bavlny alebo polyesteru) a zo zadnej strany.Čo rozmieme pod pojmom tvorba quiltov?

Tvorba quiltov slúži tomu, aby sa navzájom spojili tri časti jednej deky. Zadná strana, výplň a vrchná strana vytvorená technikou patchwork sú navzájom pospájané stehmi ručne alebo pomocou šijacieho stroja. Vďaka tvorbe quiltov sa zabraňuje zhlukovaniu výplne pri praní. Praktické quiltové stehy vytvárajú na vrchnej časti vzláštne svetelné efekty. Aj na zadnej časti týmto vznikajú zaujímavé vzory. Tvorba quiltov môže byť veľmi uvoľňujúca a každej deke dáva jej vlastný rys.Afgánska výšivka spojená patchworkom
Vyšívanie je tradičná forma umeleckej ručnej práce, známa po celom svete. Ženy v Afganistane vyšívajú niekoľko hodín jeden štvorec alebo pás, ktorého vzor si samy navrhujú.
Výšivkársky projekt má nadviazať na tieto tradície. Taktiež sa tým nadviazala spolupráca so ženským centrom Laghmani (cca 70 km severne od Kábulu) v Afganistane. Približne 50 žien vyšíva tieto štvorce, aby si tým výrazne zlepšili finančné zabezpečenie svojich rodín. Tieto štvorce sú len polotovary, ktoré sa predávajú v Európe, aby sa tu ďalej spracovali. Používajú sa najmä na rôzne kombinovanie s technikami patchworku, pričom môžu byť jednotlivé vyšívané štvorce vynikajúco využité ako hlavný bod pozornosti. Výsledkom sú symbolicky pôsobiace textilné práce, pri ktorých sa navzájom kombinujú nielen dve techniky, ale predovšetkým sa tu spájajú dve kultúry.