Skalickí hasiči oslávili 130. výročie 

Miroslav Minďáš

0
877

     20. marca 1881 sa uskutočnilo valné zhromaždenie Dobrovoľného hasičského zboru v   Skalici. Odvtedy uplynulo 130 rokov a toto výročie si skalickí dobrovoľní hasiči pripomenuli v piatok 3. a v nedeľu 5. júna. V piatok položili veniec pri soche sv. Floriána, patróna hasičov a pri kríži medzi skalickými cintorínmi. Aktu sa zúčastnil aj primátor Skalice Ing. Stanislav Chovanec, ktorý si spolu s hasičmi uctil pamiatku zakladateľa Dobrovoľného hasičského spolku Rudolfa Vrchovského a všetkých zosnulých hasičov. 

     Následne sa vo veľkej sále Domu kultúry konala slávnostná schôdza za účasti viacerých pozvaných  hostí, medzi nimi bývalého ministra vnútra, poslanca NR SR Róberta Kaliňáka, primátora Skalice Stanislava Chovanca, generálneho riaditeľa a. s. Grafobal Mariána Kožíška, prezidenta Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Jozefa Minárika, zástupcov dobrovoľných hasičských zborov z družobného nemeckého Altenrathu, Piešťan, Senice, Trnavy a Rohatca. Po slávnostných príhovoroch nasledovaloodovzdávanie ocenení pre hasičov za ich prácu v dobrovoľnom hasičskom zbore. Boli to medaily za mimoriadne zásluhy, medaily za príkladnú prácu, ďakovný list či stužka za vernosť. Ako spomienku na tento slávnostný deň odovzdali všetkým účastníkom predseda DHZ Marián Čech a veliteľ DHZ Skalica Jozef Dermíšek pamätné plakety a publikáciu, ktorá bola vydaná pri tejto príležitosti.
Druhá časť osláv 130. výročia založenia Dobrovoľného hasičského zboru v Skalici sa konala v nedeľu 5. júna. Ráno sa vybral sprievod od hasičskej zbrojnice k františkánskemu kostolu, v ktorom sa potom uskutočnila slávnostná svätá omša. Poobede pripravili skalickí hasiči na námestí program pre verejnosť; na úvod ukážku dobového neúčinného hasenia vedrami, ktorú vystriedalo predvedenie najstaršej, stále funkčnej hasičskej techniky na ručný pohon. Postupne sa divákom predstavovali novšie a novšie technické prostriedky až po najmodernejšie, pričom vypomohli i profesionálni hasiči z Holíča a Senice. Ukázali zdolávanie výškových rozdielov hasičmi a záchranármi, spôsoby transportu zranených osôb a atraktívne boli simulácia vyslobodzovania osoby z havarovaného automobilu a porovnanie sily prúdu vody pri hasení pomocou ručného pumpovania s najmodernejšou technikou ovládanou na diaľku. Na záver sa na ploche námestia objavil penový gejzír, v ktorom sa doslova kúpali  desiatky detí.