Predvianočný koncert Záhorského múzea v Skalici

Názov podujatia:          Predvianočný koncert Záhorského múzea v Skalici
Miesto:                         Dom kultúry v Skalici
Dátum konania:            piatok 11. decembra 2015 o 18.00 hod.

Záhorské múzeum v Skalici srdečne pozýva na tradičný Predvianočný koncert Záhorského múzea v Skalici, ktorý organizuje každoročne v adventnom období ako poďakovanie svojim spolupracovníkom, návštevníkom a pre všetkých priaznivcov dobrej tradičnej hudby.
V tomto roku na koncerte vystúpi jubilujúca Ľudová hudba Skaličan s primášom Petrom Michalovičom, sólisti Pavel Poustka, Anton Pavčo, Helena Jurasovová-Blahová a heligonkár Vlado Michálek, gajdoši Juro Dufek a Pavel Duží, ženská spevácka skupina FS Skaličan, ženská spevácka skupina Harmónia a mužský zbor Kúcané.
Súčasťou podujatia bude i uvedenie novej známky z edičného radu Umenie s názvom Dušan Samuel Jurkovič – Spolkový dom v Skalici od autora výtvarného návrhu a rytca akad. mal. Rudolfa Cigánika, ktorú pri príležitosti 110. výročia vzniku tejto budovy vydala 25. novembra 2015 Slovenská pošta, a. s. v náklade 50-tisíc kusov.
V rámci programu sa uskutoční i uvedenie publikácie muzikológa Petra Michaloviča. Monografia Ľudová nástrojová hudba na Záhorí – Jej štýlové vrstvy a typy nástrojových zoskupení sa podrobnejšie zaoberá ľudovou hudbou v záhorskom regióne s dôrazom na jej inštrumentálnu podobu. V kapitolách (Vymedzenie záhorského hudobného dialektu /Najstaršie písomné pramene ľudovej hudobnej kultúry; Signálne a sólové nástroje v ľudovej hudobnej tradícii; Gajdy a gajdošská tradícia; Sláčikové a sláčikovo-cimbalové hudby /Sprievodné nástroje v sláčikovej hudbe; Heligónka, harmonika a ďalšie aerofóny v ľudovej hudbe /Tanečné svadobné kapely a ich repertoár; Dychové kapely a tradičná hudba; Ľudová hudba a tanec; Ľudová hudba – mestské prostredie a folklorizmus; Pramene a literatúra) členených sčasti chronologicky, ale najmä so zameraním na jednotlivé hudobné nástroje a ich zoskupenia, sa zaoberá herným štýlom, repertoárom a najmä konkrétnym mapovaním muzikantských osobností v jednotlivých obciach Záhoria.
Podujatie bolo podporené z Neinvestičného fondu Mesta Skalica. Vstupné na koncert je dobrovoľné.