Pavel Fürstenzeller – Obrazy

Názov podujatia: Pavel Fürstenzeller – Obrazy

Miesto: Záhorské múzeum v Skalici, Námestie slobody 13, 909 01 Skalica

Dátum konania: piatok 6. novembra 2015 o 16.00 hod.

výstava potrvá do 4. decembra 2015

Trnavský samosprávny kraj, Záhorské múzeum v Skalici, Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici a Mesto Skalica pripravili výstavu pri príležitosti nedožitých 90. narodenín maliara Pavla Fürstenzellera.
Pavel Fürstenzeller (1925 Šaštín – 2012  Skalica) študoval na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Trnave, odbor výtvarná výchova u profesorov Ladislava Čecha, Hildy Hyllovej a Alexandra Szalontaya v rokoch 1964 – 1968. Vo svojej tvorbe sa venoval akvarelu, olejomaľbe, ale aj v menšej miere pastelu a tempere. Z hľadiska výtvarného druhu v jeho tvorbe dominuje krajinomaľba, obsahovo viazaná najmä k historickej Skalici a myjavským kopaniciam, menej figurálna maľba a zátišie. Evidovaný pri vtedajšom SFVU bol od roku 1985, kandidátom ZSVU bol od roku 1988, členom Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska bol od roku 1989 a členom Slovenskej výtvarnej únie v Bratislave od roku 1990. Bol zakladajúcim členom skalického Klubu výtvarníkov. Na výstavách profesionálnej výtvarnej tvorby sa zúčastňoval od roku 1987. Pôsobil ako výtvarný pedagóg na základnej škole, najprv krátko na školách v Šaštíne a Malých Trakanoch pri Čiernej nad Tisou, potom v Holíči a najdlhšie od roku 1952 v Skalici. V roku 2003 bol ocenený Cenou primátora mesta Skalica a v roku 2010 Medailou predsedu Trnavského samosprávneho kraja.
Kurátorom výstavy je PhDr. Štefan Zajíček. V kultúrnom programe vernisáže vystúpi ĽH Skaličan so sólistami Máriou Marťanovou a Antonom Pavčom. Výstavu môžete navštíviť do 4. decembra 2015 vo výstavných priestoroch Záhorského múzea v Skalici.