Mozaika Jana Köhlera v Skalici

Mozaika Madona s dieťaťom od Jana Köhlera v Skalici. Foto: Viera Drahošová

Magické miesto mystickým spôsobom spájajúce duchovno s krásnou prírodou, korunované dielom dvoch mimoriadnych umelcov, ktoré bytostne osloví každého návštevníka, je pútnické miesto Svätý Hostýn s Krížovou cestou vytvorenou podľa projektu architekta Dušana Jurkoviča (1868 – 1947, ktorého 150. výročie narodenia si pripomíname) s keramickými mozaikami  maliara Jana Köhlera. Významný maliar Jano Köhler (1873 – 1941) zanechal po sebe bohaté dielo, výzdobu zhruba 70 sakrálnych a 55 profánnych stavieb, maľby, grafiky a mnohé ďalšie práce ocenené i pápežským vyznamenaním Pro ecclesia et pontifice pápeža Pia XI.
Zatiaľ prvou zistenou prácou Jana Köhlera na Slovensku je oválna mozaika Madona s dieťaťom na súkromnom dome v Skalici. Objednávateľom mozaiky a pôvodným majiteľom domu bol roľník Michal Tomík. Vo voľbách v roku 1905 pomáhal ako korteš (agitátor) MUDr. Pavlovi Blahovi, ktorý kandidoval za volebný obvod Moravský Svätý Ján. V rokoch 1920 – 1925 sa stal poslancom Národného zhromaždenia, v rokoch 1925 – 1929 senátorom. V  Skalici inicioval založenie TJ Orol.
Dielo a život Jana Köhlera prvýkrát súborne priblížila výstava kurátorky Mgr. Silvie Malíkovej Jano Köhler – S láskou k umění a Bohu na jeseň 2013 v Galerii výtvarného umění v Hodoníne. Viac o jeho diele a reštaurovaní mozaiky Pilátov súd z Krížovej cesty na Hostýne: http://www.janokoehler.cz/