Maliari Slovácka v 19. a 20. storočí

Názov podujatia:        Maliari Slovácka v 19. a 20. storočí
Miesto:                       Záhorské múzeum v Skalici, Námestie slobody 13, 909 01 Skalica
Dátum konania:          výstava bude sprístupnená bez vernisáže
                                  od piatka 14. augusta do 20. novembra 2020
Kurátor výstavy:         Dr. Petr Vašát

Záhorské múzeum v Skalici prináša v spolupráci s Galériou Joži Uprky v Uherskom Hradišti výstavu obrazov maliarov Slovácka 19. a 20. storočia Jožu Uprku, Antoša Frolku, Františka Úprku, Františka Bezděka, Karla Supa, Cyrila Jančálka, Karla Nováka, Josefa Koudelku, Ludvíka Ehrenhafta, Vojtecha Pernicu, Rudolfa Černého a ďalších, venovanú 115. výročiu vzniku Spolkového domu a múzea v Skalici.
Koncom 19. a začiatkom 20. storočia MUDr. Pavel Blaho spolu s ThDr. Ľudovítom Okánikom intenzívne spolupracovali s mnohými moravskými dejateľmi a maliarmi pri organizácii výstav, vzniku spolkov a v národom kultúrnom dianí na oboch brehoch rieky Moravy. Najvýraznejším dokladom vzájomnej spolupráce je budova Spolkového domu (v súčasnosti Domu kultúry) v Skalici, ktorú dal MUDr. Blaho postaviť podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča v roku 1905. Nástenné maľby v centrálnej divadelnej dvorane realizoval Antoš Frolka podľa prác Jožu Uprku.
Výstavu so Záhorským múzeom pripravila a kolekciu diel zapožičala Nadace Moravské Slovácko, Galerie Joži Uprky v Uherskom Hradišti. Od roku 1995 zberateľ, spoluzakladateľ a kurátor galérie Dr. Petr Vašát spolu s podnikateľom a zberateľom Zdeňkom Zemkom vybudovali rozsiahlu zbierku diel Uprku a maliarov Slovácka. Reprezentatívnu stálu expozíciu Galerie Jožu Uprku v Uherskom Hradišti predstavuje výber zbierky spolu so zápožičkami renomovaných fondových inštitúcií.
Na výstave v Záhorskom múzeu budú môcť návštevníci zhliadnuť viac ako päťdesiat obrazov s folklórnymi, národopisnými námetmi i krajinnými scenériami blízkeho Slovácka. V prípade priaznivých epidemiologických podmienok sa uskutoční v priebehu trvania prezentácia, prípadne slávnostná finisáž výstavy, o čom budeme informovať.

Reportáž Česko-Slovenskej regionálnej televízie k výstave: