KOHUT, Ignác (2. 2. 1818 Častolovice – 8. 2. 1898 Skalica)

Štúdium: Konzervatórium v Prahe

Pôsobenie: Organista v Skalici (od r. 1856)

Hudobník, skladateľ, regenschori skalického farského kostola. So skalickým farárom Jozefom Haydinom založil hudobný spolok Musikverein so symfonickým orchestrom, učil na skalickom gymnáziu hudobnú výchovu a zborový spev a v roku 1880 tu založil Hudobnú školu, kde sa vyučovala hra na husle, klavír a harmónium. Vďaka Kohutovi a jeho synovi Václavovi sa v skalickom mestskom „Hájku“ začali pravidelne organizovať žiacke i profesionálne koncerty. Kohut je autorom viacerých cirkevných skladieb, graduálov, orfetórií, piesní, skladieb pre organ a orchester a ďalších hudobných diel.

Literatúra: MICHALOVIČ, P. Regenschori skalického farského kostola Ignác Kohut. In Záhorie, 2008, roč. XVII., č. 3, s. 10-12.