Kniha Záhoria 2015

0
827

Záhorská knižnica v Senici odštartovala už svoj 8. ročník čitateľskej ankety o najzaujímavejšiu KNIHU ZÁHORIA 2015. Do konca septembra hlasy čitateľov rozhodnú, ktorá zo 65 nominovaných kníh získa tohtoročný titul. Vyhlasovateľmi ankety sú Záhorská knižnica v Senici, Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici, Záhorské múzeum v Skalici, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja a Mestské centrum kultúry Malacky.
Čitateľská verejnosť prostredníctvom hlasovacích lístkov v Záhorskej knižnici v Senici, v mestských a obecných knižniciach regiónu a prostredníctvom internetového hlasovania na webových stránkach Záhorskej knižnice, miest Senica, Skalica, Holíč, MKC Malacky a redakcie Záhorie a Pomoraví rozhodne o tom, kto zvíťazí. V doterajších ročníkoch boli víťazi z rôznych literárnych žánrov. Knihou Záhora 2008 sa stala monografia Dany Janáčkovej nazvaná „Ján Náhlik. Fotografie“ o nestorovi fotografie na Záhorí a vydala ju Záhorská galéria v Senici. Knihu Záhoria 2009 napísala Zdenka Laciková s názvom S krídlami básne. Vyšla v Holíči vo Vydavateľstve Forza Slovakia. Knihou Záhoria 2010 sa stal Zlatý vek cisárskej rezidencie v Holíči v období Františka Štefana I. Lotrinského, kniha, ktorú zostavil Radoslav Ragač s kolektívom. František Višváder bol zostavovateľom Encyklopédie Suchohradu, Knihy Záhoria 2011. Knihou Záhoria 2012 bola kniha Jabuoňické všelico 1262-2012. Vytvoril ju tím pod vedením Andreja Závodného k 750-výročiu prvej písomnej zmienky o obci Jablonica, v roku 2013 sa stala Knihou Záhoria próza Dušana Krivského Blb nového typu a vlani titul získala Habánka od Vojtecha Czobora.
Knihy navrhovali čitatelia, autori, inštitúcie, vydavateľstvá, kníhkupci, distribútori, mestské a obecné úrady. Sú z oblasti beletrie, poézie, z odborno-populárnej, vedeckej, či detskej literatúry, podmienkou je, aby boli vydané vlani v roku 2015 a musia byť späté s regiónom Záhoria buď tematicky alebo autorom textovej či obrazovej časti. Knižnému titulu nesmie chýbať pridelené medzinárodné číslo ISBN.
Z čoho vyberáme v tomto ročníku ?Medzi 65titulmi nájdete poéziu, romány, cestopis, publikáciu o športe, o významných osobnostiach, dobrodružstvá zo strašidelného hradu, knihu riekaniek, medzi nominovanými sú aj literárny zborník, katalógy k výstavám, historické zborníky a mnohé ďalšie. Víťaz vzíde z hlasovania čitateľov, ktoré bude ukončené 30. septembra 2016 a výsledky čitateľskej ankety vyhlásia v Záhorskej galérií Jána Mudrocha v októbri 2016.

Bližšie informácie a možnosť hlasovania:
http://zahorskakniznica.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=867&

Predchádzajúci článokZ cechovej truhlice – vernisáž výstavy
Ďalší článokIlja Holešovský – 50 rokov keramickej tvorby