Domček, domček, kto v tebe býva? výstava detskej literatúry z vydavateľstvo Buvik

výstava detskej literatúry z vydavateľstvo Buvik

Tlačová správa

Záhorské múzeum v Skalici pozýva na výstavu vydavateľstva BUVIK Domček, domček, kto v tebe býva?

Pozýva na ňu deti materských škôl, základných škôl, ale najmä rodičov s deťmi, ktorí im môžu vštepovať lásku ku knihám odmalička. Špecifickým programom vydavateľstva od roku 1991, kedy vzniklo, sa stalo vydávanie poézie, ľudovej slovesnosti, rozprávok, zaujímavých motivačných knižných hračiek, skrátka umelecky hodnotných diel najmä slovenských spisovateľov, básnikov a maliarov. Oporou edičných plánov sú najlepší autori pre deti: Mária Ďuríčková, Milan Rúfus, Krista Bendová, Daniel Hevier a vynikajúci maliari pre deti, Oľga Bajusová, Svetozár Mydlo, Miroslav Cipár, Peter Čisárik.

Mimoriadnu pozornosť venuje vydavateľstvo budúcim školákom. Šesťročné deti prežívajú začiatok školskej dochádzky ako prvú veľkú traumu. Potrebujú pomoc a porozumenie. Pre ne vychádza metodicky cenná séria kníh v edícii Buvik prvákom. Hravými, veselými textami, veľkými písmenami a krásnymi ilustráciami im chce uľahčiť zápas s písmenkami, rozvíjať slovnú zásobu, kultivovať našu materinskú reč.

Vydavateľstvo venuje nemálo času stretnutiam so svojimi čitateľmi na početných besedách, organizuje stretnutia s pedagógmi, na ktorých spoločne hľadajú úspešné cesty a metódy na podporu čitateľskej gramotnosti detí. Produkciu vydavateľstva si všíma i porota súťaže Najkrajšie knihy Slovenska, ktorá jej udelila už niekoľko ocenení.

Rozprávky a príbehy, ktoré deti počúvali od svojich rodičov v detstve, sprevádzajú ich po celý život. Na výstave nájdu dospelí návštevníci aj knihy zo svojho detstva, lebo dobré detské knihy nestarnú. Výstava predstavuje takmer všetky diela, ktoré BUVIK vydal od roku 1991. Veríme, že majú silu osloviť umeleckými hodnotami nielen deti, ale aj ich rodičov.

Vernisáž výstavy spestrí vystúpenie detí zo Základnej umeleckej školy Skalica, súboru Skaličánek a z Materskej školy Skalica, pracovisko Hurbanova.

Výstava potrvá do 8. júna 2014.