Bolo u nás more

0
362

Tlačová správa

Názov podujatia: Bolo u nás more – fosílie z obdobia mladších treťohôr
Miesto:               Záhorské múzeum v Skalici, Námestie slobody 13, 909 01 Skalica
Dátum konania:  výstava je sprístupnená bez vernisáže v termíne
                          2. marca – 29. marca 2018

Výstava prevzatá zo Západoslovenského múzea v Trnave prezentuje exponáty, ktoré pochádzajú z obdobia mladších treťohôr (miocén) – eggenburg (22 miliónov rokov) a baden (17 miliónov rokov). Slovensko je bohaté na skameneliny z tohto obdobia, časť jeho územia bola vtedy pod hladinou mora. Na výstave sú prezentované zvyšky morských organizmov z lokalít Dubová, Devínska Nová Ves, Devín, Rohožník, Trenč, Mučín, Horovce a Trstín. Okrem skamenelín sú na výstave aj recentné (súčasne žijúce) schránky morských ulitníkov a koraly, ktoré žijú v rôznych moriach sveta. Kurátor výstavy RNDr. Miroslav Hornáček, odborný pracovník Západoslovenského múzea v Trnave, vybral vzorky skamenelín zo spomínaných lokalít a porovnal so súčasnými schránkami živočíchov.
Výstava je doplnená farebnými i čiernobielymi fotografiami. Prvá skupina predstavuje zväčša spomínané lokality v období ich ťažby (približne od r. 1988 do r. 2004). Druhú tvoria fotografie zobrazujúce niekoľkonásobne zväčšené, no v skutočnosti miniatúrne ulitníky, lastúrniky, machovky, koraly a pod. (niektoré z nich merajú len okolo 1 – 2 mm).

Výstavu dopĺňa tento raz zbierka recentných (súčasne žijúcich) schránok morských ulitníkov, koralov a iných morských organizmov, ktorú pri potápaní v Stredozemnom mori vytvoril Richard Slatinský zo Skalice. Majiteľ je ochotný zbierku venovať skalickej škole, ktorá by ju využívala pri výučbe. Jeho pohľad pod hladinou mora dokladá aj súbor fotografií.

Reportáž Televízie Skalica k výstave:

Predchádzajúci článokReštaurovanie oltárneho obrazu Korunovanie Panny Márie
Ďalší článok100. výročie ukončenia prvej svetovej vojny