Zamyslenie na úvod 17. ročníka

Vážení čitatelia!

Veľmi rada prijímam možnosť pozdraviť Vás na začiatku sedemnásteho ročníka nášho časopisu. Roky pribúdajú veľmi rýchlo. Zdá sa to len nedávno, keď sme si spolu pripomenuli a pekným spoločenským podujatím oslávili 15. výročie. Následne sa ocitol vo veku pre človeka najkrajšej mladosti, pre časopis už určitej ustálenosti a zrelosti.
Pri vstupe do tohto ročníka nás potešilo, že časopis sa stretol s odborným ocenením a uznaním. Úspešne prešiel porotou druhého ročníka celoslovenskej súťaže Miestne noviny a vo svojej kategórii sa umiestnil na prvom mieste. Naša radosť je o to väčšia, že sme sa mohli porovnávať s časopismi, v konkurencii ktorých sa podarilo ocenenie dosiahnuť, pretože sú to časopisy obsahovo i graficky veľmi kvalitné (viac o súťaži v článku na konci tohto čísla). Ocenenie vždy teší, ale i zaväzuje, a preto sa budeme snažiť naďalej obstáť. Uvedomujeme si, že základom úspešného fungovania časopisu je systematická a drobná práca kolektívu pracovníkov redakcie z radov múzea, redakčnej rady časopisu Záhoria a dobrá spolupráca s Vami. Pomáha nám a teší nás podpora zriaďovateľa múzea Trnavského samosprávneho kraja, podpora z grantového systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a predovšetkým podpora Vás, našich čitateľov, odberateľov a priaznivcov.
Mocnou mediálnou a informačnou silou sa stal internet. Bežne sa stretávame s frázou, že „všetko je na webe“. Nie je tomu tak, pretože množstvo oblastí zostáva neprebádaných a informácie na stránky dodávame my – ľudia, so všetkými ľudskými prejavmi – subjektívnosťou i chybami. Iste poskytuje nebývalé množstvo informácií a predovšetkým môžeme získať obrovský počet námetov a inšpirácií, čím sa zaoberať, akým spôsobom sa zmocniť tém, akým smerom zacieľovať bádanie…
V prvých ročníkoch časopisu Záhorie bola každá téma nová. Časom v snahe neopakovať sa pri cyklicky sa točiacich jubileách sme nepriamo nútení ísť hlbšie, vyhľadávať nové námety a uhly pohľadov. Pritom chceme proporčne postihovať celý región, ako aj všetky oblasti vlastivedného bádania. Často sa historické práce sústreďujú na politické dejiny, prostredie, preto si uvedomujeme tiež potrebu dokumentovať život a ľudí, ktorí ich vytvárajú.
Stále viac sa nám otvárajú možnosti cestovať, poznávať a pracovať v zahraničí. Pri návrate pozeráme inými očami a objavujeme i v najbližšom okolí nové aspekty, obdivujeme, čo máme doma a čo sme predtým nevnímali. Náš región prechádza veľkými zmenami. Stačí sa na niektoré miesta vrátiť po dvoch rokoch a zostávame stáť v údive; priemyselné parky, nákupné centrá, haly a komunikácie vyrastajú nečakane rýchlo. Potláčajú pôvodnú zástavbu, prírodu, menia ráz krajiny. Možno i to je jeden z dôvodov, že sa ľudia intenzívne obzerajú za tým, čo mizne, za minulosťou. Záujemo dejiny a tradície vzrastá v obciach a mestách, vznikajú nové združenia, historické krúžky. Výsledkom je nárast počtu podujatí, ale tiež miestnych periodík, publikácií, propagačných materiálov.
Sme preto radi, že i napriek spomínanému nárastu zostávate verní nášmu časopisu. Veríme, že vzájomnou spoluprácou si môžeme byť užitoční pri rozširovaní poznatkov o spoločnej minulosti a ich využívaní na posilňovanie vzťahu k regiónu, ľuďom v ňom, k chápaniu seba i k pochopeniu a pozitívnemu prijímaniu iných a iného.

Viera Drahošová