Návšteva výstavy v múzeu v Hohenau an der March

Foto: Martin Hoferka

Pracovníci Záhorského múzea v Skalici navštívili 12. septembra 2017 výstavu partnerského múzea v Hohenau an der March Cukrovar bratov Strakošovcov v Hohenau 1867 – 2005. Výstave predchádzal dlhodobý výskum autora  výstavy Ernsta Springera (bývalého vedúceho múzejného spolku a dlhoročného pracovníka cukrovaru) a jeho brata Ing. Rudolfa Springera.  S ich výkladom sme si so záujmom prezreli bohato fotografiami, autentickými dokladmi a množstvom exponátov vybavenú  výstavu o 138-ročnej histórii najstaršieho rakúskeho cukrovaru, ktorý bol významným miestnym i regionálnym podnikom až do svojho zániku v roku 2005. Prezieravým vedením pôvodne moravskej rodiny Strakošovcov predstavoval  dôležitý prvok nielen hospodárskeho, ale i sociálneho a kultúrneho pozdvihnutia obce a okolia.

Následne sme navštívili stálu expozíciu miestnych dejín, remesiel a histórie železničnej dopravy, ukončili sme priateľským posedením a výmenou skúseností z posledného obdobia už 15-ročnej vzájomnej spolupráce.